NKFIH FK-142481 OTKA pályázat

„A vázizom endokannabinoid rendszer szerepének vizsgálata egészséges és kóros körülmények között”

A Debreceni Egyetem Élettani Intézetének Ca2+-homeosztázis munkacsoportja évek aóta foglalkozik az intracelluláris kalciumhomeosztázis vizsgálatával, elsősorban a harántcsíkolt izmok működésének alaposabb megértéséért, de más sejttípusokon is jelentős megfigyeléseket tettünk (simaizom, keratinocyta, melanoma). Továbbá a citoszkeleton egyes elemeinek a vázizmok működésére gyakorolt szabályozó hatását, az izomregeneráció folyamatait és újabban a vázizom endokannabinoid rendszer szerepét vizsgáljuk.

Az endokannabinoid rendszer (ECS) az endokannabinoidok hatására épül, amelyek specifikusan kötődnek az 1. és 2. típusú kannabinoid receptor néven ismert, G-fehérjéhez kapcsolt receptorokhoz (CB1R és CB2R). A CB1R széles körben elterjedt az agyban és a perifériás szervekben, így a vázizomban is, ahol egy alpopuláció a plazmamembránban (pCB1R), egy másik pedig a mitokondriumokban található (mCB1R). Az ECS potenciális szerepe a vázizom rendellenességekben (például Duchenne izomdisztrófia) tisztázatlan, és kevés információ áll rendelkezésre az elektro-mechanikai kapcsolat (ECC) folyamataiban valamint a mitokondriális kalcium-homeosztázisban betöltött szerepéről és működéséről. 

 

a

 

a
a

 

Az FK OTKA pályázaton belül a 2022. szeptember - 2026. augusztus közötti időszakra az következő célkitűzéseket fogalmaztuk meg: 

  • megvizsgálni, hogy a növényi eredetű CB1R antagonisták képesek-e javítani az mdx egerek vázizmaiban megfigyelhető rendellenes kalcium fluxusokat;
  • meghatározni az ECS szerepét mdx egerek vázizmainak ECC folyamataiban az izomdiszfunkció megfordítását/lassítását célzó növényi eredetű CB1R antagonista kezelést követően;
  • tanulmányozni a membránpotenciál, az ATP termelés, a CB1R aktiváció és a mitoflash aktivitás kapcsolatát;
  • megvizsgálni a CB1R antagonizmus és az antioxidáns táplálék-kiegészítés kumulatív hatásait az mdx egerek izomfunkció és regenerációs képességének tekintetében; illetve felderíteni a telítetlen zsírsavak (PUFA) szerepét az endokannabinoidok szintjének normalizálásában, valamint az oxidatív stressz és reaktív oxigén gyökök termelésének mérséklésében.

A kutatócsoport projekthez kapcsolódó publikációi:

Singlár Z, Ganbat N, Szentesi P, Osgonsandag N, Szabó L, Telek A, Fodor J, Dienes B, Gönczi M, Csernoch L, Sztretye M. Genetic Manipulation of CB1 Cannabinoid Receptors Reveals a Role in Maintaining Proper Skeletal Muscle Morphology and Function in Mice. Int J Mol Sci. 2022 Dec 9;23(24):15653. https://doi.org/10.3390/ijms232415653.

A kutatócsoport projekthez kapcsolódó idézhető absztraktjai és konferenciákon bemutatott tudományos eredmények:

Legutóbbi frissítés: 2023. 02. 24. 11:13